بهمن.۲۳

کفپوش لمینت چیست؟

کفپوش لمینت چیست؟

کفپوش نوعی پوشش برای کف ساختمان است که با توجه به جنس ، دوام ماندگاری ، نوع کاربری آن تغییر میکند. نوعی از کفپوش ها پارکت لمینت ها هستند که از چند لایه تشکیل میشود. برخی از شرکت های تولید کننده ضخامت لمینت را شامل هسته و پدی که به آن متصل  است می کنند. ورقه هایی که ضخامت بیشتری دارند به کاهش صدا کمک میکنند. لمینت های ضخیم تر شباهت بیشتری به پارکت چوبی های قدیمی دارند و وقتی روی آن راه میروند حسی شبیه به چوب جامد را برای انسان القا میکند.

پارکت لمینت ها از نظر ضخامت به چند دسته تقسیم می شوند .پارکت لمینت ها در ضخامت های ۸ ،۱۰و ۱۲ میلیمتری در بازار موجود می باشند. قیمت پارکت لمینت با افزایش ضخامت آن افزایش می یابد.

کفپوش لمینت چیست؟ استاندارد های سایش یا  (AC) برای پارکت :

درجه سختی یا همان استاندارد های سایش یک اصطلاح است که برای نشان دادن مقاومت در برابر سایش کاربرد دارد  . این استاندارد در طبقه بندی کفپوش لمینیت بسیار مهم است. این استاندارد توسط شرکت های تولید کننده اروپایی کفپوش بر اساس  ورقه های تشکیل دهنده لمینت  تعیین می شود.

این تعیین رتبه پس از یک سری آزمایشات علمی انجام می شود. این آزمایش ها شامل مقاومت لمینت ها در برابر آتش یا سوختگی،مقاومت در برابر خش پذیری ،ضد لکه بودن ، مقاومت در برابرضربه و تورم ضخامت در امتداد لبه ها می باشد. اگر کفپوش لمینیت امتیاز مورد نیاز برای هر یک از این تست ها را برآورده نکند،استاندارد را دریافت نخواهد کرد.

یکی از فاکتورهای ارایه استاندارد به لمینت ها نوع کاربری آنها نیز می باشند .

در این مطلب استانداردها را بر اساس کاربری شرح می دهیم

استاندارد AC1: این استاندارد سایش برای استفاده در فضاهای مسکونی با ترافیک تردد متوسط مانند اتاق خواب طراحی شده است .

استاندارد AC2: این استاندارد سایش برای استفاده در فضاهای مسکونی با ترافیک تردد بالاتر مانند اتاق نشیمن و اتاق ناهارخوری در نظر گرفته میشود.

استاندارد AC3 : این استاندارد سایش برای استفاده در فضاهای مسکونی با ترافیک تردد بالاتر برای تمام ناحیه ها مانند اتاق نشیمن ،اتاق ناهارخوری ، آشپزخانه، راهروها و دفاتر خانگی طراحی شده است .

. استاندارد AC4 : این استاندارد سایش برای استفاده در فضاهای  مسکونی در تمام بخش ها و حتی در برخی محیطهای تجاری کم تردد قابل استفاده است

. استاندارد AC5 : این استاندارد سایش برای استفاده در فضاهای  تجاری در تمام بخش ها  مانند فروشگاه های عمومی و ساختمان های عمومی با ترافیک تردد بالا قابل استفاده است و بادوام ترین لمینت محسوب میشود .

نکته اینجاست که در فضاهای مسکونی نیازی به استفاده از لمینت های با استاندارد بالا ضروری نمی باشد .

چرا که قیمت آن نیز بالاتر است و باید هزینه بیشتری بابت آن بپردازید در حالی که نیازی به آن نمی باشد.

زمانی که قصد خرید لمینت دارید دقت کنید  فقط بهترین نوع لمینیت را انتخاب کنید تا بهترین انتخاب را بر اساس کاربری خود داشته باشید.

لمینت هایی در بازار موجود هستند که این رتبه بندی را دریافت نمیکنند و قطعا دوامکمتری دارند حتما زمان خرید لمینت کارت یا گارانتی ضمانت کالا را نیز بر اساس کیفیت کالا دریافت کنید .

کفپوش لمینت چیست؟چرا انتخاب کفپوش لمینیت  پیشنهاد میشود ؟

دلیل اصلی انتخاب  لمینیت  به عنوان کفپوش این واقعیت است که هزینه نصب کفپوش لمینت بسیار ارزان تر از پارکت چوبی  جامد است.

لمینت های موجود در بازار  از نظر ظاهری به دو شکل مات و براق هستندکه قیمت های متفاوتی دارند در حال حاضر لمینت های تولید داخل کشور نسبت به تولیدات کشورهای دیگر از مرغوبیت کمتری برخوردارند وبه همین دلیل قیمت بسیار پایین تری نیز دارند

اغلب لمینت های موجود در بازار تولید کشورهایی مثل چین ،ترکیه ،آلمان ،اسپانیا،اتحادیه اروپا ،روسیه ، بلژیک و.. هستند که قیمت ها حدودا از متری ۳۰ هزار تومان تا ۲۰۰ هزار تومان متغیر است.

 کفپوش لمینیت را می توان در بالای  هر سطحی نصب کرد . تقریبا هر سطح موجودی (به جز فرش)  قابلیت نصب لمینت را دارد  زیرا حذف کف موجود لازم نیست. هزینه نصب معمولا هنگامی مشخص می شود که کفپوش لمینیت را از فروشنده خریداری کنید. بهتر است نصب آنرا با افراد متخصص بسپارید هرچند که نصب لمینت کار ساده ای است و البته ابزار تخصصی برای برش را نیاز دارد.

نصب و راه اندازی کفپوش لمینیت:

نصب و راه اندازی کفپوش لمینیت با فشار دادن کلیک یا شیارها در هم صورت میگیرد برای نصب پارکت از فوم در لایه زیرین به صورت پیوسته با لمینت و یا ناپیوسته ومستقل استفاده میشود تا عایق صوتی وحرارتی برودتی را ایجاد کند. فوم ها نیز به سه شکل  فوم معمولی ،فوم ساینت یا بیصدا که عایق هستند و فوم های آلمینیومی که برای فضاهایی که گرمایش آنها از کف تعبیه میشود در بازار موجود می باشند.

فوم را در سرتاسر سطح مد نظر پهن می کنند بعد لمینت را بر اساس فضا بش داده و با استفاده از کلیک موجود کار میکنند در انتها باید برای حفظ یکپارچگی لمینت ها از ابزار خاصی به نام قرنیز در دورتا دور محیط استفاده کرد .

دمای پایدار:

در کشورهای گرمسیری مثل مالزی و سنگاپور بیشتر مردم تمایل دارند در خانه هایی زندگی کنند که کف خانه سرد است به همین جهت کفپوش لمینت به دلیل حفظ دما برای این مناطق توصیه نمی شود .

این در حالی است که در کشورهای با شرایط جوی معتدل و یا سرد اغلب مردم ترجیح می دهند کف خانه گرم باشد و یا حداقل در فضاهایی مانند اتاق خواب و نشیمن با خیال راحت بدون احساس سرما راه بروند. لمینت دما را پایدار نگه می دارد.به همین دلیل به راحتی میتوان دما را تحت کنترل داشت .

نگهداری ساده لمینت :

تمیز کردن لمینت نیز بعد از نصب به همان سادگی نصب است چرا که سطح صیقلی لمینت ضد باکتری است و خش ناپذیر است. براحتی آلودگی را میتوان از بین برد برای خانه هایی که کودک دارند بهترین پوشش کف محسوب میشود در مواقعی که کودک غذا یا وسایلی روی آن ریخت به سادگی با یک دستمال مرطوب مثل روز اول پاکیزه میشود . حتی اگر مایع روی سطح ریخته شود به دلیل یکپارچه بودن شیارها نفوذ نمی کند و به راحتی میتوان آن را خشک کرد که این در مقایسه با کفپوش های دیگر مثل سنگ ،سرامیک ،فرش قابل مقایسه نیست.ذرات خاک و غبار هوا نیز در لمینت نفوذ نمی کند و به همین دلیل پوشش بهداشتی نیز محسوب میشود.

امروزه لمینت هایی در بازار هستند که یونی کلیک بوده و فاصله بین شیارهارا به حداقل ممکن رسانده اند

معیارهایی برای انتخاب لمینت مناسب :

ضخامت ،کیفیت، قیمت،ضمانت اصالت کالا ،طرح و رنگ از فاکتورهای مهم انتخاب لمینت مناسب هستند.

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم در فضاهای مسکونی نیازی به انتخاب لمینت های با ضخامت بالا و یا درجه سایش بالا نیست چرا که تردد با ترافیک کمتری نسبت به فضاهای تجاری وجود دارد .بهتر است به دلیل رعایت بهداشت محیط به آنتی باکتریال بودن ،درجه مقاومت در برابر آتش ، فاصله بین شیارها ، مقاومت در برابر سایش توجه کرد .

فاکتورمهم دیگر در انتخاب لمینت مناسب سطح پوشش داده شده روی لمینت با UVاست .این پوشش مقاوم  لایه  ای است که از محو شدن  طرح لمینت در برابر تابش نور مستقیم خورشید بعد از چندسال  جلوگیری می کند .این  لایه این اطمینان را به شما می دهد که کف لمینیت بعد از این که نصب می شود، پس از سال ها استفاده شکل ظاهری زیبای روز اول خود را حفظ می کند.

نکته مهم در انتخاب طرح و رنگ پارکت نیز این است که پارکت های رنگ روشن فضا را بزرگتر نشان میدهند و لمینت های تیره تر فضا را کوچکتر می کنند .در انتخاب رنگ لمینت به هماهنگی با دیوارها،رنگ  وسایل دکوراسیون خانه دقت کنید تا تناسب آن ها با هم حفظ شود .لمینت هایی که رنگ آن ها جزو خانواده رنگ قهوه ای هستند حس چوب طبیعی و طبیعت زنده را به فضا القا میکنند.

پیشنهاد میکنیم در انتخاب لمینت های با رنگ خیلی روشن در اتاق کودکان محتاطانه رفتار کنید .

از رنگهای پرکاربرد لمینت در بازار میتوان از قهوه ای روشن و تیره ،گردویی ، فندقی، ماهدونی ،طوسی روشن و  تیره ،استخوانی ،کرم ،سفید نام برد .

ضمانت نامه :

در خرید لمینت دقت کنید از فروشگاه هایی خرید کنید که برای کالای لمینت پیشنهادی ضمانت نامه معتبر ارایه می دهند .این ضمانت نامه شامل نقص ناشی از تولید ،از بین رفتن رنگ ظاهری بعد از استفاده در مدت کوتاه ،لکه ، سایش و موریانه زدگی میشود . مدت اعتبار این ضمانت نامه بین ۳ تا ۷ سال متغیر است .

محصولات مرتبط

1 نظرات

  1. دنافوم

    از مطلب خوبتون سپاسگزارم.

نظر خود را بنویسید