بهمن.۲۹

کاغذ دیواری مرغوب

کاغذ دیواری مرغوب
کاغذ دیواری آنچه که از نامش بر می آید پوشش تزیینی  است که بر روی سطح دیوار چسبانده می شود.  بر خلاف تصور عموم که فکر میکنند کالایی جدید است و چندسالی از متولد شدن آن در صنعت دکوراسیون نمیگذرد ، پیشینه  ای بسیار طولانی دارد. طبق تحقیقات به عمل آمده  در مورد پیدایش کاغذ دیواری مرغوب گویا برای اولین بار چینی ها اولین انسانهایی بودند که کاغذ دیواری را تولید کرده واز آن برای تزیین دیوارهای خود استفاده کرده اند . این امر به ۲۰۰ سال پیش از میلاد بر می گردد .
ازکاغذ دیواری برای پوشش دادن سطوح دیوارهای داخلی در اداره ها ، منازل و دیگر بخش های ساختمان استفاده می شود. کاغذ دیواری یکی از جنبه های  مهم در طراحی داخلی محسوب می شود . این پوشش بیشتر  به صورت رول محاسبه و فروخته می شود در بعضی مواقع به صورت متری نیز عرضه می شود .کاغذ دیواری با چسب های مخصوص و توسط افرادی متخصص و ماهر در این زمینه به دیوار چسبانده میشود . کاغذ دیواری ها  به شکل های مختلف به صورت ساده (نقاشی ) ، به صورت بافته شده و یا با الگوهای گرافیکی ساخته می شوند.
کاغذ دیواری مرغوب
چاپ کاغذ دیواری
چاپ کاغذ دیواری نیز به روش های مختلفی صورت میگیرد:
این روش ها شامل چاپ به وسیله حکاکی، چاپ سطحی،  چاپ سیلک ابریشمی،  چاپ به صورت دیجیتال به وسیله ماشین چاپ چرخشی است.
کاغذ دیواری  از نظر جنس و طرح به چندین دسته مختلف تقسیم می شودو طرح های متنوع و گوناگون با توجه به کاربری در فضاهای متفاوت مورد استفاده قرار می گیرند . بر این اساس قیمت این پوشش تزیینی دامنه بسیار متغیری دارد.
کاغذ دیواری ها  بر اساس جنس به سه دسته مختلف تقسیم می شوند که عبارتند از
کاغذ دیواری نانوون(non-voven) ، کاغذ دیواری پیپرpape    و  کاغذ دیواری با روکش پی وی سی pvc
کاغذ دیواری نانوون (non-voven)
کاغذ دیواری های که از الیاف طبیعی ساخته شده باشند را کاغذ دیواری نانوون می نامند.در واقع در تولید این نوع کاغذ ها از الیافی به نام نانو استفاده میشود که این روزها در صنایع مختلف استفاده فراوانی دارد . این نوع کاغذ دیواری مزایا و معایب خاص خودش را دارد . مزیت کاغذ دیواری نانوون سازگار بودن آن با انسان و محیط زیست می باشد و در مقابل  ازمعایب آن میتوان غیر قابل شستشو بودن آن، دشواری ونا مناسب بودن چسبندگی والبته قیمت بالای آن نسبت به سایر جنس های کاغذ دیواری نام برد.
کاغذ دیواری پیپر(paper)
کاغذ دیواری با جنس پیپر یا کاغذی  با توجه به نامگذاری آن به کاغذ  دیواری هایی گفته می شود که ترکیب اصلی آن ها بر پایه کاغذ بوده و در آن از مواد صنعتی به نام پی وی سی استفاده نشده است .
 امروزه با توجه به حساسیت کودکان این کاغذ ها برای استفاده در اتاق کودکان ویا فضاهایی که کودکان با آنها در تماس هستند به دلیل نداشتن مواد صنعتی ونفتی پیشنهاد می شوند .البته ذکر این نکته لازم است که این نوع کاغذ ها به دلیل کاغذی بودن محصول مقاومت وماندگاری  بسیار پاییین تری نسبت به دسته پی وی سی دارند .
کاغذ دیواری با روکش پی وی سی
دسته سوم از کاغذ دیواری ها پیوی سی نام دارند.کاغذ دیواری های پی وی سی دار ز دو لایه تشکیل می    شوند . یک لایه کاغذ که پایه اصل تولید همه کاغذ دیواری ها است و  لایه دوم  که  پی وی سی نام دارد و به عنوان روکش بر روی کاغذ کشیده می شود .این روکش  باعث میشود که کاغذ درمقابل رطوبت  مقاومت بالاتری داشته باشد .
کاغذ دیواری مرغوب
این نوع کاغذ دیواری جزو دسته پر فروش کاغذ دیواری ها نسبت به نانوون و پیپر می باشد .
کاغذ دیواری پی وی سی به دلیل  دارا بودن روکش مقاوم در برابر رطوبت به راحتی نظافت می شود ،تنوع طرح بالایی داشته و ماندگاری بیشتری دارد به همین دلیل محبوبیت زیادی در بین مصرف کنندگان به دست آورده است .
کاغذ دیواری ها از نظر طرح  نیز دسته بندی های مختلفی دارند.
میتوان ازبین این دسته بندی ها به دو دسته اصلی طبیعی و هنری نام برد .
طرح های طبیعی
این نوع طرحها با توجه به اسم آن شامل طرح هایی می شود که به صورت طبیعی آنها را در پیرامون واقعی طبیعت می بینیم ، مثل طرح سنگ ، طرح آجر ، طرح چوب ،طرح طبیعت ،طرح حیوانات و…
طرح های هنری
دسته دوم طرح هایی هسند که هنری نام دارند و درواقع به طرح هایی گفته می شوند که در طبیعت وجود ندارند و ساخته دست بشر هستند .از این طرح ها می توان به طرح های هندسی ،گرافیکی،سه بعدی ،داماسک و …اشاره کرد.
کاغذ دیواری  ها را بر اساس سبک  نیزبه سه دسته تقسیم کرده اند :
سبک مدرن، سبک کلاسیک و سبک پست مدرن
کاغذ دیواری سبک کلاسیک
در این نوع سبکهای کاغذ دیواری از طرح های مانند اسلیمی و داماسک بسیار استفاده می کنند.این سبک بسیار تحت تاثیرمعماری یونانی است به همین دلیل  نماد های سنتی در این سبک به وفور یافت می شود .کسانی که دنبال طرح های اصیل هستند  برای آرایش منزل خود به عنوان فضایی سلطنتی و مجلل ازاین سبک کاغذ دیواری استقبال می کنند  .به همین خاطر از سالیان دور سبک کلاسیک در بین مردم رواج داشته و بسیار پرفروش می باشد .
کاغذ دیواری سبک مدرن
سبک مدرن در کاغذ دیواری به طرح هایی گفته می شود که  نماد سنتی درآن به کار نرفته باشد . این سبک در نقطه مقابل سبک کلاسیک قرار دارد . پیدایش سبک مدرن در معماری به سال های میانه قرن بیستم از اواسط دهه ی ۱۹۴۰ میلادی بر میگردد و در سالهای ۱۹۷۰ میلادی سبک مدرن در بین مردم رواج پیدا میکند .
در این سبک طرح ها اغلب به صورت ساده و با حداقل پیچیدگی طراحی می شوند . طرح های گرافیکی در این سبک سهم بزرگی از طراحی را به خود اختصاص داده اند .
کاغذ دیواری سبک پست مدرن
در این سبک در واقع طرح ها ترکیبی از سبک مدرن وکلاسیک هستند طراحان کاغذ دیواری تلاش می کنند از نمادهایی که دوگانه هستند در این طراحی استفاده کنند تا مورد پسند هر دو دسته طرفداران سبک مدرن وکلاسیک قرار بگیرد و در واقع نماد سازی صورت بگیرد .این نوع نماد سازی در طرح های موجود در بازار بسیاردیده می شود .
قیمت کاغذ دیواری
تعیین قیمت کاغذ دیواری  به فاکتورهای زیادی بستگی دارد به طور مثال قیمت کاغذ دیواری براساس جنس ،کیفیت ،کشور سازنده بسیار متغیر و متفاوت است .
حدودا قیمت کاغذ دیواری از رولی ۲۵/۰۰۰ تومان شروع می شود. کاغذ دیواری هایی که  با این میانگین  قیمت عرضه می شوند عموما از جنس کاغذ دیواری های پیپریا کاغذی هستند که حتی برخی از آنها در داخل کشور تولید می شوند .البته به دلیل کاغذی بودن قابل شستشو نیستند. دسته دیگری از کاغذ دیواری ها با قیمت بالاتر وجود دارند که دارای روکش های طلاکوب و نقره می باشند که در حال حاضر در کشورهای اروپایی تولید می شوند و حدودا رولی ۱/۰۰۰/۰۰۰ تومان فروخته می شوند این دسته از کاغذ دیواری ها بیشتر به عنوان طرح تزیینی در بخشی از منزل به عنوان تابلو استفاده می شود ..
قیمت متوسط کاغذ دیواری حدودا از رولی ۵۰/۰۰۰ تومان تا ۱۳۰/۰۰۰ در بازار موجود است که دارای روکش پی وی سی و قابل شستشو هستند و ماندگاری بیشتری دارند .نمونه های این نوع کاغذ دیواری را در سایت فروشگاه دکومانا میتوانید مشاهده کنید .
اندازه کاغذ دیواری
کاغذ دیواری ها از نظر سایز نیز درابعاد مختلفی تولید می شوند .استاندارد تولید کاغذ دیواری ۱۰ متر طول و ۵۳ سانتی متر عرض می باشد اما با توجه به تولید کاغذ دیواری در شرکت های مختلف در دنیا کاغذ دیواری های با عرض ۷۰ و ۱۰۰ سانتی متری  و با طول های ۱۶ متری نیز در بازار موجود است
کاغذ دیواری مرغوب
واحد اندازه گیری
 کاغذ دیواری برای خرید و نصب نیز بر اساس رول محاسبه می شود .در کاغذ های با اندازه استاندارد عرض ۵۳ سانتی مترحدودا هر یک رول ۵ متر مربع از دیوار را پوشش می دهد .به عبارتی اگر مثلا شما  قصد داشته باشد  ۱۰متر مربع  دیواررا کاغذ دیواری نصب کنید به ۲ رول کاغذ دیواری نیاز دارید .در صورت نیاز میتوانید برای محاسبه  تعداد رول مورد نیاز فضای منزل یا محیط کارتان از مشاوران دکومانا به صورت رایگان راهنمایی بگیرید تا رول اضافی ازمقدار نیازتان خریداری نکنید .
کاربرد های مختلف کاغذ دیواری
کاغذ دیواری ها با توجه به فضا کاربرد های متفاوتی دارند .در واقع بین فضا و طرح کاغذ دیواری حتما باید ارتباط مناسبی ایجاد شود .
به طور مثال درانتخاب کاغذ دیواری در فضاهای اداری از طرح های هندسی بیشتراستفاده می شود  و استفاده از طرح های گلدار و شلوغ برای این فضا پیشنهاد نمی شود .
مثلا برای اتاق کودکان بهتر است از شخصیت های کارتونی  مورد علاقه کودک استفاده شود این امر به رشد قوه تخیل و رویا پردازی کودک کمک بسیاری می کند و حس هیجان را در کودک ایجاد می کند  .
ویا اینکه در طراحی فضای مهمانی یا سالن پذیرایی ازطرح های خیلی رسمی ورنگ های سرد استفاده نشود . توصیه میشود حتی المقدور در این فضا رنگ های ملایم ونشاط آور برای ایجاد فضایی صمیمی وآرام بخش به کار گرفته شود .
نصب کاغذ دیواری
حال پس از مرحله انتخاب وخرید نوبت به نصب کاغذ دیواری می رسد نصب کاغذ دیواری کار ساده و آسانی می باشد  به شرط آنکه سطح زیرکار مناسب وصیقلی باشد ،اما توصیه می شود از نصاب ماهر برای نصب کاغذ دیواری کمک بگیرید . البته همیشه به خاطر داشته باشید که ظرافت ،تمیزی وزیبایی کارنصب به عواملی از قبیل  مهارت نصاب و چسب مورد استفاده در چسباندن کاغذ دیواری بستگی دارد، در حال حاضر مناسب ترین چسبی که برای چسباندن کاغذ دیواری در بازار وجود دارد چسب مخصوص کاغذ دیواری با برند هنکل آلمان می باشد .شایان ذکر است که تمامی مجریان نصب کاغذ دیواری مجموعه دکومانا از ااین چسب استفاده میکنند و دکومانا تمامی محصولات خود را از مرحله خرید تا پایان مرحله نصب تضمین نموده و جهت اطمینان خاطر خریداراز کیفیت کالا کارت گارانتی ارایه میدهد .
کاغذ دیواری مرغوب
در پایان باید یادآور شویم که کاغذ دیواری در حوزه طراحی داخلی یکی از ارکان اصلی به شمار می آید ، کاغذ دیواری به توجه به رنگ و طرحی که دارد به  فضا روح ،حس ،تنوع  وانرژی می بخشد و درخلق فضاهای مختلف میتواند نقش مهمی را ایفا کند . در تفکیک فضاهای مختلف نیز از کاغذ دیواری به  عنوان عامل جدا کننده دوفضا از لحاظ کاربری نیز میتوان بهره  برد . از نگاهی دیگر تعویض و نصب کاغذ دیواری نسبت به دیوار پوش های دیگر بسیار ساده است و در زمان کوتاه و با  صرف کمترین هزینه این تغییر دکوراسیون انجام می شود .
در صورت نیاز به هرگونه سوال در این زمینه با مشاورین مجرب دکومانا تماس بگیرید .
با نگاهی نو به طراحی داخلی در خدمت شما عزیزان هستیم .

محصولات مرتبط

نظر خود را بنویسید